Ülser`e kadınlarda daha sık rastlanır

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) güncel konularda seminerler vermeye devam ediyor.

 

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi ile ortak yürütülen çalışmalarda bu hafta günümüzde sıkça şikayet edilen konulardan biri olan mide rahatsızlıkları ve reflü konuşuldu.

 

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Gülbanu Canbaloğlu Erkan'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde, anatomi, mide hastalıkları, reflü, ve kalın bağırsak hastalıkları üzerine hayati önem taşıyan bilgiler paylaşıldı.

 

Ülser'e kadınlarda daha sık rastlanır


Mide ve oniki parmak bağırsağı sürekli olarak asit ile karşılaşmaktadır diyen Doç. Dr. Gülbanu Canbaloğlu Erkan," Gastrit, midenin en iç tabakasında teşkil eden mide mukozasının iltihabi bir reaksiyonudur. Hastalar sıklıkla midede yanma, ekşime, ağrı yakınmaları ile başvurur. Bulantı, kusma, iştah azalması, kanama, epigastrik ağrı bu hastalığın klinik bulgularıdır. Ve sebep olan en büyük nedenler ise alkol, stres, ilaçlar ve kimyasal maddeler olarak sıralanabilir. Aynı şekilde ülser hastalığıda ince bağırsak ve kolondo görülebilir. Ülser hastalığında en dikkat çeken özellik 60 yaşından sonra sık görülmesi ve kadınlarda daha sık rastlanmasıdır."

 

Beslenme alışkanlıkları reflüyü tetikler


Reflü haftalığını mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlayan Doç. Dr. Gülbanu Canbaloğlu Erkan, "Sıklıkla yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinden zayıflık olabilir. Kişisel özellikler, beslenme alışkanlıkları ve ilaçlar reflü gelişimini kolaylaştırır. Göğüste yanma ve ekşime, ağıza gelen acı tat, ağız kokusu, ses kısıklığı, açıklanamayan öksürük, geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi reflü hastalığında en çok rastladığımız şikayetlerdir. Reflü hastalığı zamanında teşhis edilerek tedavi edilmez ise kronik faranjit, kronik sinüzit, alerjik astım, diş çürükleri ve uyku apnesi gibi tedavisi daha zor hastalıklara dönüşebilir" dedi.

 

Ülseratif kolit, crohn hastalığı, bağırsak polipleri, spastik kolon gibi bağırsak hastalıklarına da değinen Doç. Dr. Gülbanu Canbaloğlu Erkan, seminer sonunda katılımcıların şikayetlerini dinleyerek önerilerde bulundu.


14 Aralık 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →