Suna Dumankaya’dan doğal güzellik sırları
Suna Dumankaya’dan doğal güzellik sırları

Başakşehirli kadınlara Suna Dumankaya'dan gençlik şurubu tarifi ; "1 limonu sıkın içerisine bir çorba kaşığı kestane balı koyarak ılık su ile karıştırın. Vücudunuzu içeriden besleyerek yüzünüzün, saçınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. Bunu sabah uyandığınızda dilinizi fırçaladıktan sonra içerseniz 20 gün sonra etkisini görmeye başlayacaksınız."

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER), kadınların yakından tanıdığı bir isim olan Suna Dumankaya'yı ağırladı.

 

Doğal güzellik formülleri ve hayata bakışı ile Başakşehirli kadınlar arasında yoğun ilgi gören Suna Dumankaya yeniden BAKMER'e gelmek istediğini söyledi.

 

İnsanın önce sağlıklı olması gerektiğini savunan Dumankaya, "Güzellik ikinci plandadır. Aynı zamanda iyi bir düşünce yapınızın da olması gerekmektedir. Çünkü bunlar bir zincirdir ve iyilik çağırdıkça sağlık ve güzellikte beraberinde gelecektir" diyerek söyleşisine başladı.

 

İnsanın en önemli kumaşı cildidir

 

Kadınların mutfaklarında bulunan malzemelerle evde de güzelleşebileceklerini söyleyen Suna Dumankaya, " Bayanlar genelde cilt yapısını tanımıyorlar. Ciltteki hassasiyet genelde stres faktörüdür. Siz ne kadar iyi ürünler kullanırsanız kullanın huzurlu bir ortamda ve kafada değilseniz etkisini göremezsiniz. Eğer egzamanız, kaşıntınız var ise 3 tane acı baklayı geceden suya koyuyorsunuz sabah suyu dökerek aç karnınıza yutuyorsunuz. Bunu 21 gün boyunca yaptığınızda içten hem egzamayı hem de kaşıntıyı yok etmektedir ayrıca reflüyü de önlemektedir. Yüz insanların nurudur. Bu yüzden güzel ve temiz olmalıdır. Cildimizi iyi tanıyıp doğru ürünler kullanmalıyız. Önemli cilt problemlerinde mutlaka uzman birine danışmanızı tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Gençlik şurubu tarifi

 

"Sigara cildinizin en büyük düşmanıdır. Genç yaşta bunu bırakmasanız yaşınız ilerledikçe daha büyük sıkıntılar yaşayacaksınız" diyerek kadınları uyaran Dumankaya, "1 limonu sıkın içerisine bir çorba kaşığı kestane balı koyarak ılık su ile karıştırın. Her gün aldığınız duş gibi buda vücudunuzu içeriden besleyerek yüzünüzün, saçınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. Bunu sabah uyandığınızda dilinizi fırçaladıktan sonra içerseniz 20 gün sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Bu uygulamayı yaptığınız kış inanın hasta bile olmayacaksınız. Düşünceler insanın aynasıdır. Ne kadar iyi ve güzel düşünürseniz o kadar güzelleşirsiniz. Bir kadının mutlu olması için kimseye ihtiyacı yoktur. Beklentisiz yaşadığınız zaman zaten mutlu olacaksınız ve doğal olarak da güzelleşeceksiniz" dedi.

 

Beyaz kil, bal ve limon mucizesi


Doğal maskelerde limon ve balı eksik etmediğini belirten Suna Dumankaya, "1 tatlı kaşığı mısır unu, bir miktar beyaz kil, yüzünüze uyguladığınız bir krem ve azıcık su bu malzemelerden kil ve kremi karıştırıyorsunuz. İçerisine bir iki damla su ilave ettikten sonra yüzünüze uyguluyorsunuz. Bir süre bekledikten sonra mısır unu ile kese etkisi yaratacak şekilde yüzünüzden soyuyorsunuz. Daha sonra çeyrek avokadoyu eziyorsunuz, içerisine bir iki damla limon ve bir tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek macun kıvamına getiriyorsunuz ve masaj yaparak yüzünüze uyguluyorsunuz. Bu uygulama ile cildiniz daha canlı ve parlak olacaktır. Güneş lekelerinizden kurtulmak içinse yeşil kabak kullacaksınız. Bir kabağın dörtte birini rendeliyorsunuz. 1 çorba kaşığı süzme yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat ve 2-3 damla limonla haftada iki kere yüzünüze uygulayacaksınız. 20 dakika bekleteceksiniz ve ovarak çıkartacaksınız. En önemlisi yaptıktan hemen sonra güneşe çıkmamanızdır" diye konuştu.

 


20 Nisan 2018 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →