SENTETİK DEĞİL ORGANİK ANNELİK
SENTETİK DEĞİL ORGANİK ANNELİK

Başakşehirli annelere çocuk bakımı ve eğitiminde temel bilgiler ve doğru davranış modellerini anlatan Psikolog Şeyda Betül Kılıç, başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin yolunun anne sevgisinden geçtiğini söyledi. 

Başakşehir Kadın ve Aktivite Merkezi BAKMER tarafından başlatılan Bilinçli Anne İdeal Toplum Söyleşileri, Psikolog Şeyda Betül Kılıç’ın “Sentetik Değil Organik Annelik” semineri ile devam etti. Güvercintepe Bilgievi’nde Başakşehirli annelerle bir araya gelen Kılıç, başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin ipuçlarını anlattı. 

Sentetik değil organik annelik…

Anneliğin yapmacık bir duygu olmadığına dikkat çeken Psikolog Şeyda Betül Kılıç, “Sentetik deyince naylon, yapay şeyler geliyor aklımıza. Günümüzde bir anne grubu aslında hiç içinden gelmediği bir anneliği yapmaya zorlanıyor. Çocuğunun başarısını bir başka çocuğun başarı üzerinden ölçmeye çalışıyor. İşte sentetik annenin önemli bir örneği bu. Organik derken ise daha dokunulmamış, daha hayattan, daha içten gelen yani insanı kendinden getirten dokunuşlara sahip olan bir yapıdan bahsediyoruz” diye konuştu. 

“Anneler, dünyanın en şefkatli gerçeğidir” 

Tüm annelerin çocuklarını başarılı ve mutlu bireyler olarak yetiştirmek istediğini belirten Kılıç, “Başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmek hepinizin en büyük gayelerinden biri. Bunun yolu ise anne sevgisinden geçiyor. Anneler, dünyanın en şefkatli gerçeğidir. Unutmayın ki, eğer kendini seviyorsan annen seni sevdiği içindir. Çocuklarınıza sevmeyi öğretin ve sevgilerini göstermeyi öğretin. Nasıl seveceğinizi bilemediğiniz, sevginizi nasıl göstereceğinizi bilemediğiniz bir ailede büyüdüyseniz sevginizi aktarmakta zorlanırsınız” dedi. 

“Kendi sesinizi açın ve kulak verin”

Hem her şeyi omuzlayan hem de yorulmayan annelerin her işin üstesinden gelebileceğini savunan Psikolog Şeyda Betül Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “İçinden gelerek yapan, severek yapan anne, her şeyi yapar. Ben hiç yorulmuyorum çünkü severek yapıyorum. Lütfen kendimizin sesini açalım ve şöyle bir kulak verelim; gerçekten yoruluyor muyuz, yorulmuyor muyuz?”  

 


15 Mart 2019 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →