Sağlıklı zayıflama yöntemleri BAKMER`de konuşuldu

 

Yaz mevsiminde forma girmenin yolları BAKMER'de konuşuldu. Sağlıklı zayıflama yöntemleri hakkında bilgi veren Diyetisyen Cansu Alpaslan katılımcıların sorularını tek tek yanıtladı.

 

Medipol Üniversitesi Hastanesi işbirliği ile düzenlenen seminere katılım yoğundu. Öğünlerde nelerin yenmesi gerektiği, detoks, spor ve daha fazlasının konuşulduğu seminerde katılımcılar sık sık not aldı. Başakşehirli kadınların ilgiyle dinlediği seminer sonunda katılımcılara vücut kitle endeksi ölçümü yapıldı.

 

Günün en önemli öğünü kahvaltı


Sağlıklı kilo vermenin en önemli ve ilk şartının bol su içmek olduğunu söyleyen Diyetisyen Cansu Alpaslan," Sabahları tahıl ağırlıklı bir kahvaltıda yumurta yemek tok tutar. Gün içerisinde az kalori almanıza ve kilo vermenize bu sayede de vücut yağ oranınızın azalmasına sebep olur. Bir günde atlamamanız gereken tek öğün kahvaltıdır. Çünkü gün içerisindeki metabolizma hızınızı buna göre belirlerseniz. Ayrıca Gün içerisinde 2-3 bardak kadar kremasız şekersiz sade ya da sütlü kahve içmenizde metabolizma hızını artırdığı gibi açlık hissini de baskılar. Yeşil çayda bulunan ‘kateşin ‘ adı verilen madde kafeinle beraber metabolizmayı hızlandırıp özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azaltır. Hücre içerisindeki toksinleri azaltarak kanser riskini de azaltır" dedi.

 

Bir yemek günlüğü tutun


Sağlığımıza yararlı karbonhidratlar haricinde (kompleks karbonhidratlar) hamur işlerini ve tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratları mümkün olduğunca az tüketmekte fayda var uyarısında bulunarak konuşmasına devam eden Alpaslan," Yapılan çalışmalar basit karbonhidratların kan şekerini bir anda yükselttiği için kısa süre sonra acıkmaya sebep olduğunu ortaya koyar. Bunun sonucunda da kilo almaya sebep olan etmenler ortaya çıkar. Gün içerisinde kardiyo yapmak, lifli gıdalar tüketmek ve iyi uyumak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yemek yemeği bir bağımlılık haline getirmemelisiniz. Düşüncelerinizi sürekli ele geçiren bastırılamayan açlık duygunuz varsa yemek yemeyi doymanın ve keyif almanın ötesinde bir aktivite olarak yapıyorsanız bir yemek bağımlısı olabilirsiniz. Ama en önemlisi tüm yedik içtikleriniz için bir günlük tutmanız olacaktır" dedi.


10 Mayıs 2017 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →