Sağlıklı Yaşam Seminerleri`Omurga Rahatsızlıklarında Yapılması Gereken Egzersizler`

Omurga sağlığını korumanın yolları anlatıldı

 

Sağlıklı yaşam için ilçe kadınlarına rehberlik eden BAKMER’de ‘Omurga Rahatsızlıkları’ konulu söyleşi düzenlendi. Merkezin konferans salonunda gerçekleşen programda Vücut Geliştirme Milli Takım Antrenörü Zuhal Özkan, omurga ve bel sağlığını korumanın yollarını anlattı.

 

‘İnsanların %80’i bel ağrısı çeker’

 

Başakşehirli kadınların ilgi gösterdiği söyleşide Zuhal Özkan, “İnsanların %80’inden fazlası hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çekerler. Bel ağrıları en sık 30 – 50 yaşlar arasında görülür. Bu hastalığa kadın ve erkeklerde aynı oranda rastlanır. Hareketsiz iş ve yaşam düzeni olanlarda, ağır kaldıranlarda, uzun süreli araç kullananlarda, zayıf bel ve karın kasları olanlarda duruş bozukluğu olanlarda, sigara içenlerde ve stres altında olanlarda bel ağrıları daha sıklıkla görülür” dedi.

 

Omurga’da eğrilikler olarak tanımlanabilecek olan ‘skalyoz’ hastalığını da hastalık teşhisi konmuş olan bir katılımcı üzerinden anlatan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Skolyoz bir hastalık değil, bir bulgudur ve pek çok hastalığın ortak bulgusu olarak karşımıza çıkabilir. Skolyoza çoğu hastada bir deformite de eşlik eder ve bu durum kendisini kaburga kamburluğu (rib hump), skapular belirginlik ve belde düzleşme olarak belli eder. Pelvik asimetri ve Kaburga kamburluğu; Oldukça sık görülen bir deformitedir. Çoğunlukla büyüme çağında ortaya çıkar. Skolyoza neden olan faktörler okul çağı öncesinde etkili olmaktadır. Deformite genelde 14 yaş öncesi belirgin olmaya başlar. Okul çağı öncesi erkeklerde biraz daha fazla görülmesine karşın adolesan dönemde kızlarda 3-5 kat fazla görülür. Skolyoz primer olarak omurga hastalığı olmayıp, omurgaya etkiyen mekanik güçler sonucu ortaya çıktığından etyolojik faktörlerin araştırılması önemlidir”

 

Yüzmek ve bel kaslarını güçlendirmeye yönelik yapılacak olan egzersizlerin faydası görülecektir. Egzersizlerin mutlaka uzman eğitmenler kontrolünde yapılması gerekmektedir. Gelecek hafta düzenlemeyi planladığımız seminerde günlük hayatta rahatlıkla yapabileceğiniz hareketleri göstereceğim.


4 Mayıs 2015 Pazartesi
Duyuru arşivi için tıklayınız →