Sağlıklı Sofralar Sağlıklı Tarifler

Ramazan ayının yaklaşmasıyla sağlıklı ve doğru beslenmenin önemini vurgulamak adına düzenlenen etkinlikte Sağlıklı Yaşam Vakfı, oruç tutarken sağlıklı seçimler yapmanın önemini anlattı. Söyleşi, mutfağın vazgeçilmezleri, nelerin ev yapımı olduğu, soframızda her gün nelerin yendiğiyle ilgili sorularla başladı.

 

Doğru tavsiyelerle güzel bir Ramazan

 

Özellikle oruç tutma döneminde sindirim sistemimiz akşam iyi çalışmadığından ve vücut uzun süreli bir açlık dönemi geçirmiş olacağını söyleyen uzmanlar;" birdenbire sindirimi zor ve kalorisi yüksek olan çok yağlı yiyecekler, kızartmalar ve hayvansal gıdalar tüketilmemelidir. Sahur günlük vücut enerjimizin ihtiyacı olan besin değeri kadar vücuda gıda almalıdır. Hamur işleri gibi gıdalar kalorisi yüksek olmakla birlikte şekere dönüştüğünden istenilen tokluk hissi alınamayacağını" anlattılar.

 

 

İftar sofraları içinde genel tavsiyelerde bulundular; "İftar hafif açılmalı, sindirimin düzene girmesi için bir süre bekleyerek yine hafif yemekler tüketilmelidir. Aksi takdirde başta gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal, reflü gibi sindirim sorunları yaşayabilirsiniz  hatta tansiyon yükselebilir, kan şekeri dengesizlikleri yaşanabilir ya da var olan hastalıklarınızın seyri ağırlaşabilir."


21 Mayıs 2015 Perşembe
Duyuru arşivi için tıklayınız →