Renkler BAKMER’de dans ediyor

Geleneksel sanatların renklerle buluştuğu Ebru Kursu BAKMER’de sanatsever hanımların ellerinde renkleniyor.


“Kadın değişirse dünya değişir” düsturu ile yola çıkan Başakşehir Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) Halk Eğitim Merkezinden uzman hocalar eşliğinde Ebru Kursları vermeye devam ediyor.

 

Zemin ve Battal Ebru ile derslere başlayan kursiyerler Taraklı, Laleli, Karanfil ve Gül Ebru olmak üzere tüm teknikleri uygulayarak ilerleyecek. Kursiyerler ilk çalışmalarını öğrenmek için yaparken ilerleyen zamanlarda sergi için eserler ortaya koymaya başlayacak.

 

Halk Eğitim Merkezi Ebru Hocası Hilal Tatar, “ Osmanlı’ya dayanan geleneksel sanatımızı Başakşehirli hanımlarla buluşturduk. Renklerin dansı olarak bilinen ebru sanatı hem geçmiş hem de gelecekte önemli değerlerimiz arasında yer alıyor. Çabuk sonuç veren bir sanat olduğu için insanlarda pozitif bir etki ile mutluluk oluşturuyor. Malzeme olarak ebru boyası, öd, su ve kitreli su kullanıyoruz” dedi.

 

BAKMER’e üye olduktan sonra hayatına renk geldiğini söyleyen Hadiye Bilge, “Ebru sanatına çok merakım vardı ama hiç fırsat bulamıyordum. BAKMER üyesi olduğum için gidip gelirken böyle bir fırsatla karşılaştım ve değerlendirmek istedim. Ortaya çıkardığımız eserler insana ayrı bir mutluluk veriyor” dedi.

 

Geleneksel sanatların renklerle buluştuğu Ebru Kursu BAKMER’de Nisan ayı sonuna kadar devam edecek.


20 Mart 2018 Salı
Duyuru arşivi için tıklayınız →