PSK.BELKIS ERTÜRK İLE ÇOCUĞUNUZA HAYIR DEMENİN YOLLARI SEMİNERİ
PSK.BELKIS ERTÜRK İLE ÇOCUĞUNUZA HAYIR DEMENİN YOLLARI SEMİNERİ

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’in düzenlediği “Çocuklara hayır demenin yolları” seminerinde Başakşehirli annelere buluşan Psikolog Aile Danışmanı Belkıs Ertürk,çocukların sevgi ve eğitimi anne ve babadan öğrendiğini söyledi.

Çocuk gelişimi konusunda tavsiyelerde bulunan Belkıs Ertürk, Başakşehirli kadınlara çocuk yetiştirmede aile tutumunun önemini de anlattı.  

BAKMER’de ailelerin en çok şikâyet ettiği konulardan biri olan çocuklarla iletişim konusunda Başakşehirli annelere yol gösteren “Çocuklara hayır demenin yolları” seminerini düzenlendi. Psikolog Aile Danışmanı Belkıs Ertürk, ailelere çocuklarına kural koyma konusunda önemli ipuçları verdi.

Çocukların psikolojik gelişimi de önemli

Sevilen ve kişiliğine saygı duyulan çocuğun çevresiyle iyi iletişim kuracağına dikkat çeken Ertürk, “Biraz olumsuzluk, yeterli sevgi, yeterli hoşgörü ve disiplin barındıran aile iletişiminde çocuklar her zaman sağlıklı bireyler olarak büyür. Çocuklarımızın fiziksel gelişimi için nasıl gayret sarf ediyorsak psikolojik gelişimi içinde bu denklemi kurmalıyız. Çocuklar anne ve babadan sevgi ve eğitimi öğrenir. Bunlardan eğitimi gevşek veya sıkı, sevgiyi yetersiz ya da aşırı verdiğimizde de bu dengeler sarsılır” şeklinde konuştu.

Disiplinde ödül cezadan daha etkilidir

Disiplin ve net kuralların öneminden de bahseden Psikolog Ertürk, “Öncelikle çocuklarımızda disiplini ne şekilde uygulayacağız buna karar vermeliyiz. Uygun sınırlar koymadan, acındırma yoluna giderek, korkutup, azarlayıp, tutarsız davranıp ve en yıkıcısı olan dayak atarak bir çocuğu disipline edemeyiz. Bazı anne ve babalar, disiplini, sorun olduğu zamanlarda başvurulacak uygulamalar olarak görürler.Anne ve babaların etkili ve kesin sınırlar koyamamasının bir nedeni de çocuklarının sevgisini kaybetme korkularıdır. Ama asıl olan ödül vermenin ceza vermekten daha etkili olduğudur” dedi.

Ne şekilde “hayır” demeliyiz?

Sevgimizden sonuna kadar eminiz, çocuklarımız üzerinde az çok disiplinde kurduk peki bu çocuklara net olarak ‘nasıl hayır demeliyiz’ diyerek merak edileni cevaplayan Ertürk, şunları söyledi: “Çocuklarımız tepki verdiğinde onları dinlemeli ve duygularını bize anlatmasına izin vermeliyiz. Eleştiriden uzak olumlu bir yaklaşımla olaylara tepkimizi göstermeliyiz. Kural koyacaksınız da açık ve net olmalısınız. Bu kuralları sürdürmede de tutarsız ve kararsız davrandığınızda çocuklarınız sizi dinlemeyecektir. Çünkü çocuklar yüz ifadelerimizi çok iyi okurlar ve hangi konuda ne kadar kararlı olduğumuza bu tespitle karar verebilirler. Örneğin çocuğunuza şimdi oyuncaklarını toplamazsan yarın parka gitmemeyi tercih etmiş olursun dediğimizde ertesi günü parka gitmemeli bu seçimi kendisinin yaptığı hatırlatılmalıdır. İlk başta çocuk ağlayarak inat ederek tepkisini gösterecektir ama sizin kararlı ve net duruşunuz sayesinde zamanla taşlar yerine oturacaktır.”


18 Aralık 2018 Salı
Duyuru arşivi için tıklayınız →