Prof.Dr.Servet Kayhan `Allerji Nedir?Tanı ve Tedavi Yöntemleri`ni anlattı

 

Başakeşhir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de Alerjik hastalıklar ve tedavi yöntemleri konuşuldu.

 

MedicalPark Bahçelievler Hastanesi'nin katkıları ile düzenlenen söyleşi programına Gögüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan konuşmacı olarak katıldı.

 

‘Alerji masum değildir'


Alerji nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri başlığı altında konuşan Prof. Dr. Servet Kayhan, " Alerji özellikle çocukluk çağında çok sık rastlanan bir durumdur.  Herkesin sıklıkla karşılaştığı maddelere bazı insanlar aşırı reaksiyon gösterebiliyor. Bunlar aslında zararlı maddeler değildir. Solunum, cilt yoluyla alınabiliyor. Bu maddelere gösterilen aşırı tepkiye de biz alerji diyoruz. Alerji çok masum değildir. Alerji, hangi organda redaksiyon ortaya koymuşsa o organlarda kalıcı hasarlara sebep olabiliyor.  Alerjinin zararlı etkilerinden korunmak için sebeplerini bilmek gerekiyor.  Alerji vücudun savunma sisteminin aşırı reaksiyon göstermesidir. Bu maddeleri bir yabancı cisim gibi algılıyor, vücut. Alerjen özellikle bahar aylarında ağaç polenleri,  tozlar, hayvan tüyleri, küfler olabiliyor. Bizlerin en sık rastladığı ev tozlarıdır. Bunlar nefes yoluyla akciğerlere ulaşarak alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Mesleksel olarak alejik durumlara maruz kalan insanlar olabiliyor."

 

Alerjik durumlar direk genetik değildir, ama ailede varsa kişide de ortaya çıkma olasılığı yükselebilir diyen, Kayhan sözlerini şöyle sürdürdü, "Alerji de genetik yatkınlık olabiliyor. Sigara kullanılıyorsa alerji ortaya çıkma daha yüksek olur. Alerjiyi ortaya çıkartmak için kan ve cilt testleri yapıyoruz. Alerjinin kesin bir tedvisi yoktur. Burada alerjenlerden uzak durmak önemlidir. En önemli alerjen olan ev tozlarından uzak durmak için alerjisi olan kişiden bu maddeleri uzak tutmaya çalışacağız. Alerjik olmayan ürünler kullanmalıyız. Alerjik durumların tedavisinde aşı, ilaç tedavileri uygulanmaktadır. " 


6 Nisan 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →