Op.Dr. Denizhan Dizdar `Çocuk ve Yetişkinlerde Kulak Burun Boğaz Hastalıklarını` anlattı

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de kulak burun boğaz hastalıkları konulu seminer gerçekleştirildi.

 

Bahçelievler MedicalPark Hastanesi işbirliği ile düzenlenen söyleşi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Denizhan Dizdar tarafından gerçekleştirildi. Op. Dr. Denizhan Dizdar, "Kulak, burun, boğaz dediğiniz zaman aslında derya deniz bir konu.  Bizim en çok uğraştığımız durumlardan bir tanesi, burun estetiği ameliyatlarıdır. Bizim için önemli olan hastanın nefes alması. Burnun daha önceden geçirmiş bir travma öyküsü varsa, burundan nefes almakta problem varsa burada biz devreye giriyoruz. Özellikle travma geçirmiş hastalarda hem nefes alması açısından hem de orada ki o bariz eğrilik düzeltme açısından çok güzel sonuçlar alıyoruz. Bu işe karar vermiş hastaların bunu daha önce yapmış doktorları araştırması bizim için çok önemli. Benzer travmalar geçirmiş burunlardan nasıl sonuçlar alındı?  Doktor seçimleri çok önemli. Herkesin bunu düşünmesini ve takip etmesini istiyoruz. Nefes alamayan, içeriden kırıkları olanlar için de aynı şeyleri söylüyoruz. Yaklaşık 2 saat süren bir ameliyat ve genel anestezi altında yapıyoruz. Daha sonrasında hafif ağrılar, şişlikler geçtikten sonra bir hafta sonra dikişlerini alarak bu ameliyatları sonlandırıyoruz" dedi.

 

Dizdar, çocuklarda iri kulak problemleri ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı, "İri kulaklı çocuklar okul çağında saçını uzatıp saklamak ister. Özellikle okul çağlarından önce 6 yaşları civarı kulak ameliyatları için çok uygun zamanlar. Sebebi de okulda bazen arkadaşları acımasız olabiliyorlar bu konuda bunu engellemek önemlidir.  Çok basit bir operasyonla bu düzeltilebiliyor. Bir saat süren ve çok başarılı sonuçlar aldığımız ameliyatlardır. Hastalarımız da memnun oluyorlar, çocukların okul başarılarını bile arttırıyor."

 

‘Geniz eti olan çocuklar çok horlar'

 

 

Çocuklarda bademcik ve geniz eti ve bademcik ameliyatlarına da değinen Dizdar, şunları anlattı "Geniz eti aslında normal bir organ, sende, bende, küçücük bebekte bile olan organdır. Ama bazen bazı çocuklarda gereğinden fazla büyük olabiliyor. Bunun sebebi tamamen yapısal olabiliyor, bazı alerjik sorunlar olabiliyor, bu çocuğun burnunun arka tarafında geniz bölgesinde burnun üzerini tıkayabiliyor. Bunu aslında en iyi anlayacak olanlar da sizlersiniz, çocukla daha çok vakit geçirdiğiniz için burada önemli olan burnu tıkalı olan çocuk, ağzını açar kural budur. Ama şurada ayrımı iyi yapmak gerekir, hasta olduğu zaman nezle oldu, grip oldu o zaman ağzını açan çocuk başka bir şey sürekli ağzı açık gezen çocuk başka bir şey. Ama çocuk hasta olmadığı halde sürekli ağzını açık geziyor zaten çok tipik dalgın bir ifadesi olur. Gece nefes alamadığı için ağzını açar ve horlar, ağzından sıvı akar çocuk rahatsız olur. Bu ameliyat için dört yaşını beklemek gerekiyor."      


16 Mart 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →