ÖMER DÖNGELOĞLU İLE CUMA SOHBETİ
ÖMER DÖNGELOĞLU İLE CUMA SOHBETİ

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi'nde (BAKMER) yeni dönem etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Ömer Döngeloğlu ile Cuma Sohbetleri” programında konuşan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, “Hz. Muhammed (SAV) Evet, bizim gibi bir insandır ama O, aynı zamanda mucize sahibi bir peygamberdir” dedi.

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi’nde (BAKMER) düzenlenen söyleşiye asr-ı saadetten kıssalarla başlayan Ömer Döngeloğlu, “Hz. Muhammed (SAV) evet, bizim gibi bir insandır ama O, aynı zamanda mucize sahibi bir peygamberdir. Zaman zaman ‘Hz. Muhammed (SAV) de bizim gibi bir insan değil mi? O da insan biz de insanız. Salavat filan yok. Onlar çok önemli değil, sonradan uydurulmuş şeyler…’ falan gibi söylemlerle Peygamber Efendimizi bizlerle aynı seviyede bir insan gibi göstermek istiyorlar” dedi.

“İlimsiz yorumlar yapılıyor”

Peygamber Efendimizin de her insan gibi acıkan, susayan, korkan, terleyen, panikleyen bir insan olduğunun altını çizen Döngeloğlu, şunları kaydetti:

“Bazı Müslümanlar kimi zaman Peygamberimizi anlatırken ilimsiz yorumlarla; ‘Peygamber’in gölgesi yoktu, O terlemezdi’ diyorlar. Hayır! Öyle değil. Peygamberimiz de üşürdü, üşüdüğünde üstüne hırka isterdi. Mesela Resulullah, ‘Allah’ım kalbimden korkuyu al’, ‘Allah’ım kalbimi çevirme, kalbimi kaydırma’ diye dualar etmiştir."

“Peygamberimiz ev işlerine yardımcı olurdu”

Peygamberimizin hayatı boyunca “en güzel lokma helal ve emek verilen lokmadır” düsturunca hareket ettiğini belirten  Döngeloğlu, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Efendimiz hiçbir zaman kendisine bir ayrıcalık istemez, gittiği bir mecliste gösterilen yere oturur, bir iş yapılacağı zaman kendisi de görev alır, evini süpürür ve elbisesinin söküklerini kendi dikerdi. Bu güzel davranışları kaybettik. Özellikle İslam coğrafyasındaki erkekler ev işleri sanki sadece kadınları ilgilendiriyormuş ve sadece onların göreviymiş gibi davranıyorlar. Bu çok yanlış. Sevgili Peygamberimiz eşleriyle hayatı paylaşır ve onlara her konuda yardımcı olurdu.”

Ömer Döngeloğlu, Cuma Sohbetleri programı ile ayda 2 kez Başakşehirli kadınlarla BAKMER’de bir araya gelecek.


15 Kasım 2018 Perşembe
Duyuru arşivi için tıklayınız →