Meme Kanseri ve Tanı Semineri Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Anlatıyor

 

Bakmer'e ilk seminerde tam not

 

Başakşehir Belediyesi'nin kadınlara özel ilk spor ve aktivite merkezi olarak hizmete sunduğu BAKMER düzenlediği ilk seminerle Başakşehirli hanımlardan tam not aldı.

 

Spor, sanat ve sağlık alanında birçok etkinliğin düzenleneceği merkezin ilk etkinliği sağlık alanında oldu. Seminerde, Mega Medipol Üniversitesi Hastanesi'nden Uzman Cerrah Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Evren, Göğüs kanseri, göğüs kanserinden korunma yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Seminere yoğun ilgi gösteren Başakşehirliler kanser hastalığıyla ilgili önemli bilgiler edindi.

 

Kendi kendine göğüs muayenesi çok önemlidir ancak en ufak bir şüphede kendi tedavi yöntemlerinizle değil bir doktora başvurarak çözüm bulmalısınız, diyen Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Evren seminere bir takım istatistikler vererek başladı. Amerika'da yapılan istatistiğe göre 2014 yılı kanser oranlarında bayanlarda en sık görülen kanser %29 oranıyla meme kanseridir. Daha sonra akciğer, kolon, rahim, troid kanseri şeklinde devam etmektedir, diyen Evren: "Göğüs kanserinde genetik geçmiş çok önemlidir. Ailede herhangi birinin bu kanseri geçirmiş olması risk oranını %80'ine kadar çıkartmaktadır" dedi.

 

Erken teşhis hayat kurtarır

 

 

Doç. Dr. Müjgan Çalışkan Evren konuşmasında, "Mamografi 40 yaşından sonra çekilmektedir ancak annede bir kanser varsa daha erken yaşlarda da önlem için yapılmalıdır. Anne eğer 45 yaşında kansere yakalandı ise kızının 10 sene öncesinden önlemlerini alması gerekiyor. Erken evrede konulan teşhisler çok önemlidir ve eğer ki risk halinde bir durum var ise Kemoterapi tedavisine başlamadan önce birtakım testler yaptırarak Kemoterapi'nin etkisine maruz kalmamaya dikkat edilmelidir. Göğüs kanseriyle ilgili en çok gelen şikayetler de kadınların ağrı ya da kitle fark etmeleri ve akıntının olması oluyor. Stres bir bayanda ne kadar fazla ise göğüste fibrokistik yapıların oluşması o kadar fazla olmaktadır. Bu yüzden üzüntüden, stresten bayanların mümkün olduğunca uzak durması önemlidir" dedi.


27 Mart 2015 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →