Göz Hastalıkları ` Uzman Dr. Burak Aydın`

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de göz hastalıkları ve tedavi yöntemleri konuşuldu.

 

MedicalPark Bahçelievler Hastanesi'nin katkıları ile düzenlenen söyleşi programına Göz Doktoru Burak Aydın konuşmacı olarak katıldı. Burak Aydın konuşmasında şunları kaydetti, "Katarak hastalığı 50- 55 yaşlarından sonra gözle ilgili en önemli problemdir. Şeker hastalığı vücutta bütün organları etkiliyor. Böbreklerden kalbe kadar beyindeki tüm damarları etkiliyor ama vücutta ki en hassas damar yapısı gözde olduğu için ilk ve çok etkilenen organları başında göz geliyor."

 

‘Katarağın tedavisi ameliyattır'


Dr. Aydın, katarak hastalığını ise şu sözlerle tanımladı, "Katarak; gözün içinde normal, doğal saydam bir mercek göz lensi var. Yaşla beraber gözün içindeki saydamlığını kaybetmesi, koyulaşması, bulanıklaşması ve matlaşması olarak biliniyor. Katarağın tedavisi ameliyattır. Katarağın oluşması çok nadiren doğuştan da olabiliyor. Katarak yaşlıların hastalığı olarak bilinmemelidir. %96'sının katarağın oluşması yaşa bağlıdır. 50-55 yaşından sonra insanları katarağım var mı diye ne kadar ilerlemiş diye kontrol edilmesi gerekiyor. Nadiren doğuşta, kazalara, travmalara bağlı olarak ta gerçekleşebiliyor. Katarak ilerlemeden önlemi alınırsa hasta için ve doktorlar için daha rahat ve başarılı ameliyat gerçekleşiyor. Günümüzde en başarılı ameliyatların başında katarak ameliyatı geliyor. Önceden ameliyatta hastaya uyutuyorduk şimdi ise bu işlemi damla ile uyuşturarak gerçekleştiriyoruz. Katarak ameliyatında öncede gözün içini açıp dışarı doğru merceği çıkarıp temizliyorduk şimdi bu işlemi küçük tüpler sayesinde temizliyoruz ve ameliyat sonrası dikişe gerek kalmıyor ve halk arasında dikişsiz katarak ameliyatı olarak biliniyor. Ameliyat 3 - 5 saniye sürüyor."

 

‘Şeker hastalığı göz rahatsızlıklarını tetikler'


Burak Aydın şeker hastalığının göze etkilerini ise şöyle açıkladı, "Gözde kırmızı kırmızı kanamalar ve yeni damarlar oluşuyor. Gözün her yerinde beyaz ve sarı iltihaplanmalar oluyor. Böyle bir göze sahip olanla hiçbir şey göremiyor. Hâlbuki şekeri olan kişilerde göz hastalığı erken tanı konulsa gözü kurtarabiliriz. Şeker hastalarında ilerlemiş beyaz noktaları iltihaplı kanayan bölgeleri lazerle yakıp kurutuyoruz.  Eğer tedavi edilmezse gözün arkasında ki doku yırtılıyor ve hasta görme yetisini kaybedebiliyor."


25 Nisan 2016 Pazartesi
Duyuru arşivi için tıklayınız →