GIDA DEDEKTİFİ MUSA ÖZSOY İLE SÖYLEŞİ
GIDA DEDEKTİFİ MUSA ÖZSOY İLE SÖYLEŞİ

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’in düzenlediği seminerde konuşan ‘Gıda Dedektifi’ Musa Özsoy, früktoz denilen nişasta bazlı şekerlerin gıda endüstrisinin en büyük silahı olduğunu söyledi.

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi tarafından Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı’nda düzenlenen “Ne yediğinizi biliyor musunuz?” adlı seminerde, rafine şeker, katkı maddeleri ve aroma vericilerin insan sağlığına zararları çarpıcı örneklerle anlatıldı. 

Sosyal medyada “Gıda Dedektifi” olarak tanınan Araştırmacı Musa Özsoy, alkol ile früktoz arasındaki tek farkın früktozun beyne gitmemesi olduğunu belirterek, “Çayı şekersiz içip yanında bir tane gofret yediğimizde aslında o çaya yedi şeker atmışız gibi oluyor” dedi. 

“Vücudun baş düşmanı: NBŞ!”

Dünyada obezite ve diyabet oranlarındaki artışın en temel suçlusunun olarak nişasta bazlı şeker (NBŞ) olduğunu vurgulayan Özsoy, şöyle konuştu: “Vücuda yüklediğimiz yapay şekerler karaciğer tarafından depolanıp hem karaciğer yağlanmasına hem de kilo almamıza sebep oluyor. Aroma vericiler, kıvam artırıcılar ve tatlandırıcılar da en az şeker kadar zararlı. Bu katkı maddeleri en iğrenç ürünleri bile bize yedirebiliyorlar.” 

“Bazı sakızlar beyin geriliğine neden oluyor”

Gıda boyası içeren sakız ve şekerlemelerin asla tüketilmemesi gerektiğinin altını çizen Özsoy, “Türkiye’de aspartam içermeyen sakız yok ve bu madde beyin geriliğine neden oluyor. Bazı sakızların ve drajelerin üzerinde açıkça ‘Çocukların aktiviteleri ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri olabilir’ yazıyor. Ama bizler etiket okumayı bilmediğimizden ya da bunu önemsemediğimizden dolayı bu uyarılar kaçırıyoruz. Çocuklardaki dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü gibi sorunların nedenlerinden biri de gıda boyalarının içinde yer alan kimyasal maddeler.” değerlendirmesinde bulundu.

 


17 Nisan 2019 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →