Gastroenteroloji Hekimi Yard. Doç. Dr. Şule Namlı Koç Mide Rahatsızlıklarını anlattı

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de mide rahatsızlıkları ve tedavi yöntemleri konuşuldu.

 

MedicalPark Bahçelievler Hastanesi'nin katkıları ile düzenlenen söyleşi programına Gastroenteroloji Hekimi Yard. Doçent Şule Namlı Koç'un konuşmacı olarak katıldı.

 

Mide şişliği, mide bulantısı, reflü, gastrit tanı ve tedavi yöntemlerini anlatan Koç, şunları kaydetti, "Karında şişlik rahatsızlığı ile gelen çok hastamız oluyor. Karında şişliğin sebepleri, kilo, gaza bağlı birikim olabiliyor. Hem şişkinlik hem karın ağrısı varsa daha ciddi şeyler düşünebiliyoruz. O zaman ileri tetkik gerekebiliyor. Kabızlıkta olursa bunun da ciddi sebepleri olabiliyor. İshal ile gelen hastalarımız da var. Üç haftayı geçen bir ishal varsa ciddi tetkikler yapıyoruz. Bulantı ve kusma da bizim açımızdan ciddi bir rahatsızlık, bunun da pek çok sebebi olabiliyor. Bulantı kusmaya karın içindeki ülser, iltihabi hastalıklar sebep olabilir. Kusma ile birlikte kan geliyorsa bu da ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu bir ülser kanamasının ya da bağırsakta bir tıkanıklığın belirtisi olabilir. Bunun içinde öncelikle endoskopi yapıyoruz. Büyük abdeste kanama da sık rastladığımız şikayetlerdir. Bunun en büyük sebebi hemoroit ya da damarda ki yırtıklar olabiliyor. Böyle bir kanama olduğunda mutlaka doktora başvurmalıyız. Siyah renkli dışkılama da kanama belirtisi olabiliyor. Yutma güçlüğü şikayetinin sebebi de psikolojik, kullandığımız ilaçlara kaynaklı olabilir, yemek borusundaki ülser ya da yaraya bağlı olabilir. 40 yaşından sonra yutma güçlüğü devam ediyorsa daha ciddiye almak gerekir. Yanma hissi toplumumuzda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bunun genelde sebebi reflüdür. Mide ülserinde sırt ağrısı şikayeti daha çok olur."

 

‘Mide rahatsızlıklarında erken tanı önemlidir'


Mide rahatsızlıklarında erken tanının çok önemli olduğunu belirten Yard. Doçent Şule Namlı Koç, şöyle devam etti, "Mide rahatsızlıklarında ailevi yatkınlık çok önemlidir. Hastanın ailesinde mide ve bağırsak rahatsızlığı varsa kendisinde bu rahatsızlığın olması ihtimali yükselir. Erken tanı konulmuş hastalara ilaç tedavisi yapıyoruz, hastalık ilerlemişse farklı yöntemler uygulayabiliyoruz.  Ülser iyi huyluysa genelde iyileşir, kötü huyluysa ameliyatla çözüm sağlayabiliyoruz. Endoskopi yöntemleri artık çok gelişmiştir."


28 Mart 2016 Pazartesi
Duyuru arşivi için tıklayınız →