Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

 

Dengeli beslenerek sağlıklı zayıflamanın sırları BAKMER'de paylaşıldı.

 

İstinye Üniversitesi Hastanesi iş birliğiyle düzenlenen seminerde Uzman Diyetisyen Serra Arslan beslenme ve zayıflama üzerine etkili yöntemler paylaştı.

 

Yaz aylarının son döneminde hala forma girmek isteyenlerin ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline dönüştürmeyi düşünenlerin katılımıyla gerçekleşen söyleşide beslenme, metabolizma, ideal kilo ve zayıflamak üzerinde duruldu.

 

BAKMER'de gerçekleşen seminerde öncelikle beslenmenin tanımını yapan Uzman Diyetisyen Serra Arslan; " İnsanın yapısına, cinsiyetine, çalışma ve özel durumu ile genetik özelliğine göre bedenin gerektirdiği tüm besin öğelerini, gerektiren miktarlarda alıp bedeninde kullanabilmesidir. Yeterli ve dengeli beslenmek içinse besin öğeleri ve değerlerini çok iyi bilmeliyiz. Kas yapmak istiyorsak ayrı, kilo vermek istiyorsak ayrı gıda gruplarından besin almak zorundayız. Bu noktada bazal metabolizmayı bilmek çok önemlidir. Dinlenme halindeyken vücudumuzun ne kadar enerji sarf ettiğini bu metabolizma sayesinde öğreniriz. Bazal metabolizmayı da en çok etkileyen faktörler yaş, hastalıklar, yağlı yağsız vücut dokuları, dış ortamın sıcak ya da soğuk olması gibi faktörleri sayabiliriz" dedi.

 

EVDE SÜREKLİ TARTILMAK SİZİ YANILTIR


Söyleşisine ideal kilo ve zayıflama üzerine bilgiler paylaşarak devam eden Serra Arslan, " Tek başına su ve kas kaybettiğimizde zayıfladığımız zannedilir ancak daha yorgun görünürüz ve halsiz oluruz. Halbuki zayıflamak yağ kaybı ile gerçekleşir. Bu yüzden evimizdeki tartılarda sürekli tartılmak bizi yanılgıya düşürecektir. Sizlere tavsiyemiz profesyonel kişiler kontrolünde bu iş için kullanılan hassas ölçüm aletleri kullanılmalıdır. Yanlış yapılan diyetler, şok diyetler, hareketsizlik, sürekli diyet yaparak metabolizmanın dengesini bozmak, psikolojik durumlar, uyku problemleri ve vitamin eksikliği neden zayıflayamadığımızın göstergelerindendir" dedi.

 

NEDEN ZAYIFLAMALIYIM?


Öncelikle neden zayıflamanız gerektiğini kendinize sormalısınız diyen Arslan," Sadece kişi istikrarlı şekilde isterse ve ulaşılabilir hedefler konulabilirse başarıya ulaşabilir. Daha sonra dahiliye veya endokrin hekimi ile birlikte bireyin önce biyokimyasal testleri yapılır ve mevcut fizyolojik durumu  tespit edilir. Ve en son beslenme konusunda lisans diploması olan bir uzman ile beraber, uygulanabilir bir beslenme programı planlanmalıdır. Ve zaman içerisinde doğru beslenme öğrenilmelidir. Asla kısa sürede mucizevi sonuçlar beklemeyin. Uzun dönemde ömür boyu sağlığı hedefleyin." şeklinde konuştu.


16 Ağustos 2017 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →