Çocuklarda Farklı Anne Baba Tutumları

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de çocuk yetiştirmede, farklı anne baba tutumları konulu söyleşi programı gerçekleştirildi.

 

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi M. Pervin Baysal'ın konuşmacı olarak katıldığı programı Başakşehirli kadınlar ilgi ile dinledi.

 

‘Çocuklar anne babalarını örnek alır'


M. Pervin Baysal, söyleşi programında annelere çocuk yetiştirmede yardımcı olacak bilgiler verdi, "Çocukların gelişimi ve kişisel özelliklerinin anne babasının tutumuna bağlı olduğu görülmektedir. Biz çocuklara nasıl davranıyorsak onları nasıl yetiştiriyorsak çocuklarda bunlardan etkileniyorlar. Anne babaların çocuklarıyla kuracakları iletişimde önemli olan tutumlarıdır. Tutumları nasıl oluyorsa çocukların davranışları da ona göre ilerliyor. Çocuklar ailelerin davranışlarını modelliyorlar ve gözlemliyorlar, dolayısıyla aile çocuklarına nasıl davranıyorsa çocukta onu izleyerek bir yola dönüştürüyor, bu nedenle anne babaların tutumları son derece önemli. Biliyorsunuz ki herkes farklı kişilik özelliklerine sahip herkesin kendine göre doğrusu var tutumları da buna göre değişebiliyor. Eğer çocuk anneyle düzgün bir iletişim kuruyorsa sosyal gelişimleri daha düzgün bir şekilde gelişiyor. Eğer anne baba duygu durumunu iyi kontrol edebiliyorsa çocuğa sakin ve ılımlı yaklaşıyorsa o zaman çocukta daha sakin bir kişiliğe sahip oluyor ve aynı zamanda kendisinin anlaşıldığını düşünüyor hata yapıldığında kızılıyor ve düzgün bir tutum sergileniyor."

 

Anne baba tutumlarını da sıralayan Baysal, sözlerini şöyle sürdürdü, "Günümüzde anne baba tutumları olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Olumsuz olan anne baba tutumlarına bakacak olursak baskıcı ve otoriter tutum, gevşek tutum, reddedici tutum, tutarsız tutum, ilgisiz ve kayıtsız tutum, mükemmeliyetçi tutum ve aşırı koruyucu tutum. Olumlu olan anne baba tutumu ise güven verici ve demokratik aile tutumudur. Baskıcı ve otoriter tutumda anne baba çocuk üzerinde inanılmaz bir baskıya sahip onu sürekli kontrol etmek istiyor ve hiçbir şekilde tek başına insiyatif almasını istemiyor. Önemli olan kendisinin istedikleri olması çocuğun istek ve arzuları hiçbir şekilde önemli değil. Çocuğu baskı altında tutmak esas yöntemlerden bir tanesi, tüm kararlar anne babaya ait çocuğa yeterince ilgi ve sevgi gösterilmez. Çocuklar genel itibariyle gergindir aile ortamı da zaten gergin sürekli baskı ve şiddet olduğu için çocuğu dinlemek anlamak hiçbir şekilde önemli değildir.  Bu tutumla büyüyen çocuklar tabi ki özgüveni düşük başkalarının etkisi altına kolayca girebilen çekingen ve sıklıkla uyum problemi yaşayan çocuklar oluyor.

 

Olumsuz anne baba tutumlarına örnek olarak gösterilen koruyucu tutumu ise şöyle anlattı, "Bu tutum tek çocuk ilk çocuk ya da uzun süre sonra çocuk sahibi olan aileler de görülür. Genellikle anne baba çocuğun her istediğini yapar üzerine titrer çocuğunun onun temel bakım ihtiyaçlarını bile kendisi sağlayabileceği halde anne baba yerine getirir. Çocuğa sorumluluk verilmez, bu nedenle sorumluluk becerisi kazanamaz ve sorumluluklarını yerine getiremez. Peki, daha sonrasında ne olur. Sorumluluk basit bir şeymiş gibi gözükür ama bir çocuğun küçük bir şey bile olsa onu başarmış olması kendisine güvenmesini sağlıyor genellikle çocukların genellediklerini görüyoruz.  Gevşek tutumda tam tersi anne baba çocuğu inanılmaz derecede salmış durumdadır. Çocuğun her istediği oluyor doğruyu yanlışı yaşayarak öğrenmesi isteniyor. Bu tutumla büyüyen çocuklarda her istedikleri olduğu için şımarık, kolay kolay tatmin olmayan kurallara karşı aşırı şekilde hassas olan ve tabi ki de tepki gösteren çocuklar olabiliyor."


11 Mayıs 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →