BAKMER Tefsir Dersleri başladı

 

Başakşehir Belediyesi, BAKMER ve Başakşehir Müftülüğü'nün birlikte organize ettiği Tefsir Dersleri'ne yoğun ilgi.


Başakşehirli kadınlar Kur'an-Kerim'i ‘Tefsir Dersleri' ile derinlemesine öğreniyor. 2 yıldır Ramazan ayında Bakmer'de gerçekleştirilen ‘Tefsirli Mukabele Dersleri'  ilçe kadınlarından gelen yoğun talep üzerine ‘Tefsir Dersleri' ismi ile yeniden başlatıldı.


Bakmer Tefsir Dersleri, her hafta cuma günü 12.00-13.00 saatleri arasında yapılacak. Başakşehir Müftülük görevlisi Uzman Vaize Ayşe Güler tarafından verilen derslerin ilk günü 130 kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Tefsirli Mukabele derslerine katılan kadınlardan derslerin sene boyunca devam etmesi yönünde çok talep aldıklarını belirten Vaize Güler, ders öncesi yaptığı açıklamada şunları kaydetti, "Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz dersler yoğun bir katılımla gerçekleşti. Derslerimiz bu sene tefsir dersi ismiyle sene boyunca devam edecek. Derslerimizde, besmeleden başlamak üzere Kur'an da yer alan sureleri kaynaklara dayalı olarak anlatmaya, Rabbimizin kelamını en iyi şekilde açıklamaya çalışacağız."

 

Güler, derslerin öğretmen, öğrenci moduyla devam edeceğini ifade ederek, "Bu programımızda, Ramazan ayından farklı olarak katılımcılara ödevler vererek derslerin kalıcılığını artırmayı hedefliyoruz. Daha detaylı bir çalışma gerçekleştirileceğiz. Bu dersler bir cüzün tefsir ve tercümesi gibi olmayacak, belki de yarım sayfayı bir ders süresince ele alacağız. Her kelime üzerinde detaylı bir şekilde, ilmi derinliği ile kelime köklerine inerek ilerleyeceğiz" açıklamasını yaptı.

 

TEFSİR DERSLERİ ‘BİSMİLLAH' DEDİ


Yoğun bir katılımla gerçekleşen ilk tefsir dersinde Vaize Güler, ‘Besmele'nin dinimizdeki yerini ve önemini anlattı.

 

Konuşmasına dua ile başlayan Güler, tefsir dersi öğrencisinin diğer insanlardan farklı olması ve bu farkının da diğer insanlar tarafından fark edilir hale gelmesi gerektiğini vurgulayarak, "Tefsir öğrencisi öyle değişmeli ki, eşi ‘hanım sen tefsir derslerine gittiğinden beri ne kadar değiştin', demelidir" dedi.

 

Güzel niyet etmenin önemine dikkat çeken Güler, "Nefsimizin istekleri doğrultusunda değil, Kur'an'ın ve sünnetin istekleri doğrultusunda yaşamaya niyet etmeliyiz. Dilediğimiz gibi değil Allah'ın dediği gibi yaşamaya niyet etmeliyiz. Nahl Suresi 98. Ayette, ‘Kur'an okuyacağın vakit o kovulmuş olan şeytandan Allah'a sığın' buyuruyor. Demek ki Kur'an okuyacağımız zaman bile şeytan bizimle uğraşmaktadır. Şeytan öyle bir varlık ki kıyamet kopuncaya kadar Ademoğlularının cennete giden yolları üzerinde oturacak, sağdan soldan fısıldayacaktır. Şükürsüzlüğümüz bize şeytanın en büyük vesveselerinden birisidir" şeklinde konuştu.

 

"KALBİMİZDEKİ ÇATLAKLARI TAMİR ETMELİYİZ "


Güler, "Her hal üzere şükür etmeliyiz. Şükrettikçe rızıkta artar. Şeytanın salih kullara gücü yetmez. Kalbimizdeki çatlakları tamir etmeliyiz. Hatasız kul olmaz. Rabbimiz, içimizdeki en hayırlı kul, tövbe edenlerdir, buyuruyor. Kur'an okumaya başlamadan önce bile besmele çekmemiz gerekiyorsa, besmelenin ne denli önemli olduğunu görebiliriz. Bu nedenle eve girerken, çıkarken, yemek yaparken, bir işe başlarken, her halde ve durumda besmele okumalıyız" dedi.


22 Eylül 2017 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →