BAKMER Gebelik Sona Erdi

 

Bebek bakımı uzmanlarından annelere uyarı; Sütünüzün atması için bebeği göğsünüze yatırın


Gebelik Okulu'nda anne ve anne adaylarına ders veren Bebek Bakım Hemşiresi Mine Aygün," Doğumdan sonra bebeği ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine sahip olursunuz. Sütün artması için mümkünse bebeği hemen anne göğsüne yatırmak gerekir" dedi.


Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de devam eden Gebelik Okulu'nda anne ve anne adaylarına son ders bebek bakımı oldu.


İstinye Üniversite Hastanesi Bebek Bakım Hemşiresi Mine Aygün 5.haftada bebek bakımında pratik bilgileri katılımcılarla paylaştı. "Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin ardından, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine de sahip olursunuz" diyen Mine Aygün, aslında bebek bakmak korkulanın yanı sıra keyif verici olduğunu söyledi.

 

Bebek bakımda doğru bilinen yanlışlar


Emzirme düzeni, gaz sancıları, idrar ve dışkı sıklığı, alt bakımı, yatırma pozisyonu gibi birçok insanın fikrinin olduğu ama doğru bilinen yanlışları sıralayan Hemşire Mine Aygün,"Sütün artması için doğumdan sonra, mümkünse hemen, en geç bir saat içinde bebek anne göğsüne yatırılmalı. Bebek, emzirirken doğru tutulmadığı, memeyi tam tutamadığı zaman hava yuttuğunda gazı oluşur. İlk on beş gün bebeklerde gaz sancısı olmaz daha sonra gazlı bir bebek olup olmadığı ortaya çıkar. İlk ayında bebeğin dışkı sayısı fazladır, yaklaşık olarak günde 6-8 kez. Anne sütüyle beslenen bebeğin dışkısı cıvık olur. Beslenme sonrası hemen alt bakımı verilir ise mideye baskı olacağından bebek de kusma olabilir" diye konuştu.

 

İlk olarak bir annenin el temizliği çok önemlidir diyerek bebek bakımında dip notlar da paylaşan Aygün, " Bebeğinizin tırnaklarını düz kesmelisiniz oval kestiğinizde batık riski oluşabilir. Ancak kendisine zarar vermemesi açısından törpü yardımı ile hafif törpüleyip yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz için tercih edeceğiniz kıyafetler pamuklu olmalı ve ilk alındığında sıcak su ile yıkanıp ütülenmelidir. Bebeğinizi siz dahil kimsenin öpmesine izin vermeyin" dedi.


8 Kasım 2017 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →