BAKMER Cuma sohbetleri başladı

BAKMER konferans salonunda gerçekleşen Cuma sohbetlerinin ilk programına Vaize Ayşe Merve Güler konuk oldu. Güler konuşmasında İslam ahlakını ayet ve hadislerle anlattı. Sohbetine dua ile başlayan Ayşe Merve Güler konuşmasını şöyle sürdürdü, "Bir vaizin en çok anlatması gereken konu güzel ahlaktır.  Hep namazımızı, orucumuzu, haccımızı konuşuruz ama bunlar kadar önemli olan bir diğer konuda İslam ahlakıdır. Kulağa kadar ulaşan hiçbir bilginin önemi yoktur. Söz mutlaka kalpten çıkmalı ve kalbe ulaşmalıdır. Yediğimiz yemeğin bile enerjiye dönüşmesini bekliyoruz. Dinlediklerimizi de hayata geçirebilmeliyiz. Dinlediğimiz ayetin hadisin ben neresindeyim, diye düşünelim."

 

‘Değişime kendimizden başlamalıyız'


Değişime önce kendimizi değiştirmekle başlamak gerektiğine vurgu yapan Güler, "Kendimize İslam ahlakı noktasında bir puanlamaya tutmalıyız. Her ayet ve hadisi okuduğumuzda etkileri farklı farklı olur. Peygamberimizi Kur'an-ı Kerim'de ‘şüphesiz ki sen çok büyük bir ahlak üzerisin' buyuruyor. Peygamberimiz güzel ahlakı ile ön planda olan bir peygamberdir. Bizim peygamberimizden öğrenmemiz gereken en önemli şey güzel ahlaktır. Günümüzde yaşadığımız problemlerin en büyük nedeni ahlak eksikliğidir. Güzel ahlak sadece iffet değildir. Peygamberimiz ‘ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim' buyurmuştur. Peygamberimiz ahlakı zirveye taşımıştır" dedi.

Güzel ahlaklı olunmadığı zaman işin içine kul hakkı, kamu hakkının girdiğini dile getiren Güler, sözlerini şöyle sürdürdü, "Günümüzde dini anlamda iflas eden çok insan vardır. İflas ettiğinizde de etrafınızda alacaklı olan pek çok kul olur. Allah (C.C) kul hakkını affetmez."

 

On beş günde bir Cuma Sohbetlerinde Ayşe Merve Güler BAKMER de olacak.


12 Şubat 2016 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →