BAKMER’den Kanser Haftasına Özel Etkinlik

 

Başakşehir Belediyesi'sinin kadınlara özel olarak kurduğu merkez BAKMER, yeni açılmasına rağmen ses getiren işler yapmaya devam ediyor.

 

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası nedeniyle BAKMER üyelerine ücretsiz mamografi taraması yapıyor. MEMEDER ve BAKMER işbirliği ile gerçekleşen etkinlikten 39-69 yaş arası BAKMER üyeleri yararlanacak. Nisan ayı boyunca haftanın belli günlerinde gruplar halinde, BAKMER'den kaldırılacak özel araçlarla MEMEDER'e ulaşan kadınlar burada ilk muayenelerini olacaklar.

 

Randevu sistemiyle muayene olacak kadınlardan merkeze ilk gelen Başakşehirli kadınlara ilk önce kanserden nasıl korunmaları gerektiğini anlatan bir bilinçlendirme programı çizildi. Muayeneden sonra takibe alınacak olan kadınlar, film çektirme ve rutin kontroller gibi uygularla MEMEDER takip sistemine girmiş olacak. Filmlerden sonra uzman ve doçentler çekilen filmleri değerlendirecek, eğer şüphe duyulan bir durum olursa profesörlere yönlendirilerek tedavi için gereken adımlar takip edilecek.

 

10 bin kadına ulaşıldı

 

Bahçeşehir'de kuruluşundan bu yana 10 bin kadına ulaşan MEMEDER'in, kanser teşhisi konulan 81 kadına sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayan bir uygulamanın içinden olmaktan memnuniyetlerini dile getiren Başakşehirli bayanlardan Nursel Özden: "Bakmer aracılığıyla buradayım. Merkeze kaydımda var ve çok memnunum. Spor aktivitelerine, seminerlerine katılıyorum. Bu etkinliği de duyunca hemen gelmek istedim. Keşke Başakşehir'e yakın yerlerde de bu uygulama devam etse." dedi.

 

Önlem amaçlı bu etkinliğe katılmak istedim diyen Serap Ulus :" Kadınlar için çok faydalı buluyorum. düşünen herkese teşekkür ederim" dedi.

 

Böyle bir güne aracı olduğu için belediyeye çok teşekkür ediyorum diyen Aynur Alışık:" Bakmer'e kayıt olduğumuzdan beri devam eden birçok etkinliğine katılıyorum. Ben daha öncede memografi çektirmiştim ama aradan baya zaman geçti tekrarlamak iyi olacak.

 

Gülizar Özkan ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: "Belediyenin bayanlara böyle bir ayrıcalık göstererek farkındalık yaratması çok güzel. Tedbir amaçlı bir uygulama ama halkın, bayanların bilinçlendirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. "

 

Mamografi çektiren her kadına MEMEDER'in simgesi olan pembe kurdele hediye edilirken, göğüs kanseri hakkında bilgilendirici kitapçıklar dağıtıldı.

 

 


7 Nisan 2015 Salı
Duyuru arşivi için tıklayınız →