Bakmer’de yaza doğru kilo kontrolü için ipuçları

 

Yaklaşan yaz ayında kilo kontrolü için ipuçları ve sağlıklı öneriler Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de konuşuldu.

 

Har ay Başakşehirli kadınları farklı konu ve konukları ile ağırlayan Bakmer'de ‘yaza doğru kilo kontrolü' konusu ele alındı. Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nin katkıları ile gerçekleşen söyleşi programına Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Sinem Saydam konuşmacı olarak katıldı. Sinem Saydam, gerçekleştirdiği sunuma sağlıklı olmanın tanımını yaparak başladı, "Sağlıklı olmak; Ruhsal, fiziksel, bedensel, zihinsel olarak tam bir iyilik halidir. Sağlıklı yaşam tarzı dediğimizde bu; Yeterli ve dengeli beslenme, Düzenli fiziksel aktivite, Tütün ve ürünlerinden uzak olma, Alkol tüketiminden kaçınma, Hijyen kurallarına uyulması, Stresten uzak olma, Sağlıklı çevre gibi konuları içermektedir."

 

‘Günlük beslenmemizde her besin grubuna yer vermeliyiz'


Saydam yeterli ve dengeli beslenmenin tanımını ise şöyle aktardı," Yaşamımızı sürdürebilmemiz için, sağlığımızı koruyabilmemiz için, büyüme ve gelişmemiz için vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarda vücuda alınmasına yeterli ve dengeli beslenme diyoruz. Günlük beslenmenizde her besin grubuna yer vermeniz gerekmektedir. Bu besin grupları; süt ve ürünleri, et grubu, tahıl grubu, meyve ve sebze grubudur. Besinlerin alınması gereken oranlardan eksik veya fazla alınması kilo artışına veya kas kaybına sebep olmaktadır."

 

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerektiğinin altını çizen Saydam, "Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, Kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

 

Saydam yaz aylarında dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlattı, "Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar tercih edilmelidir. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir."

 

‘Düzenli beslenme ve egzersiz yaşam biçimi haline getirilmelidir'


Yaz aylarında su tüketimin çok önemli olduğunu vurgulayan Sinem Saydam, katılımcıların sorularını da yanıtladı "Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir. Terleme ve su kaybımız olduğu için özellikle yaz aylarında günde en az 2,5 litre su azar azar tüketilmelidir. Yaz aylarında dışarıda spor yapmaya özen göstermeliyiz. Egzersizlerimiz; Günlük olmalı, Eğlenceli olmalı, Ağrısız olmalı ve aşırı yorucu olmamalı, Kişinin tercihine uygun olmalı, Eve ve işe yakın olmalı, Başkasına bağımlı olmamalı, Yaşam boyu sürdürebilmelidir."


28 Mart 2017 Salı
Duyuru arşivi için tıklayınız →