Bakmer’de tüm şehitler için dua okundu

 

Bakmer'de 15 Temmuz Darbe Girişiminde şehit olanlar ve tüm şehitler için dualar okundu...


Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de şehitlerimiz için dua programı düzenlendi. Başakşehirli kadınların yoğun ilgi gösterdiği programda Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Sohbet gerçekleştirildi.

 

Şehitler için dua programına Başakşehir Müftülüğü Uzman Vaize Ayşe Merve Güler, Tunahan ve İmam-ı Azam Kız Kuran Kursundan Dilek Çelenk, Yasemin Şengör, Züleyha Aslan katıldı.

 

‘Vatanı korumak Allah (c.c)'ın emridir'


Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda Başakşehir Müftülüğü Uzman Vaize Ayşe Merve Güler bir sohbet gerçekleştirdi. Güler konuşmasında şunları kaydetti, "Bir vatanımız var, öyle bir vatan ki her karış toprağında şehitlerimizin kanı var. Vatan bizim geçmişimiz, geleceğimizdir. Ecdadımızın kanı ile suladığı her bir karışı için canların gittiği vatanımız bizim namusumuzdur. Vatan elden gittiği zaman ne namus kalır ne şeref ne de insanlık kalır. Hürriyet yoksa istikbal yoktur. Vatanımızı korumak Allah (c.c)'ın en önemli emirlerinden biridir. Vatan bazen bizim ağladığımız yerdir. Vatan sokaklarında koşuşturduğumuz yerdir. Bazen öyle anlar yaşarız ki vatanımıza istikbalimize içten ve dıştan el uzatabilir namlu doğrultabilir. Biz bunu 15 Temmuz'da çok acı bir şekilde yaşadık. Düşman çadırın içinden çıktığı zaman iş daha da zorlaşıyoruz. Rabbimiz vatanımıza, milletimize, dirliğimize, birliğimize dirliğimize kast etmek isteyenlere asla fırsat vermesin. Rabbimiz şehitlerimizin şahadetini kabul etsin. Rabbimiz onların ailelerine sabır versin."

 

Peygamberimiz vatanın savunulması ile ilgili şu değerli hadisi şerifinde bize şöyle buyuruyor, ‘İki göze ateş dokunmayacaktır. Birincisi Allah (c.c) korkusundan ağlayan göze ikincisi Allah (c.c) yolunda gece vakti nöbet tutan ve düşman gözleyen gözdür'. Askerde bulunmak ibadetlerin en büyüklerinden birisidir. Peygamberimiz Efendimiz Hz.bv Muhammed (S.A.V) yine ‘Bir gün bir gece hudut boyunda nöbet tutmak gündüzleri oruçla, geceleri ibadetle geçirilen bin aydan hayırlıdır' buyurmuştur.

 

Uzman Vaize Ayşe Merve Güler fetva da çok sorulan sorulara da yanıt verdi, "Suda boğulanlar, göçük altında kalanlar, amansız dertler sebebi ile ölenler, malını canını namusunu korumak için ölenler, haksız yere ölenlere de rivayetlere göre şehit olduğunu söylemektedir Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V), ‘Siz sadece savaş meydanında ölenleri mi şehit sayarsınız o zaman şehitliği daraltmış olursunuz' buyurmaktadır. Yine peygamberimiz ‘Siz şehit olarak ölmeyi temenni edin. Eğer gerçekten bunu isterseniz yatağınız da bile ölseniz şehit olursunuz' buyurmaktadır. Dolayısıyla her birimiz şehit olarak ölmek için dua ve niyaz edelim. Öldükten sonra kendisinden haber alınan yegâne kişilerin şehitler olduğunu Kur'an'da rabbimiz haber vermiştir."

 

Şehit kelimesinin manasını da şöyle açıkladı, "Şehitlere şehit denilmesinin sebebi şudur. Çünkü onların şahitleri vardır. Birincisi Allah (c.c) onların cennetlik olduğunun şahididir. İkincisi onlar şahadet anında melekleri görürler onlara melekler şahittir."

 

Sohbetin ardından şehitler için ilahiler okundu. Program şehitler için duaların okunması ile sona erdi.


20 Ocak 2017 Cuma
Duyuru arşivi için tıklayınız →