BAKMER’de Kadınlar Gününe Özel Kutlama

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de 8 Mart Dünya Kadınlar günü için özel bir program düzenlendi. Hanımeli Fasıl Gurubu'nun sahne aldığı programda Başakşehirli kadınlar keyifli anlar yaşadı.

 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL'ın eşi Hatice UYSAL ile birlikte katıldığı programda Ömer DÖNGELOĞLU, Başkan Yardımcısı Hatice GÜLGÖNÜL ve Başakşehirli kadınlarda yer aldı.

 

Annelerimiz Allah'ın huzuruna çıkarken ki kimliğimizdir

 

Kadınlarımızın İslam kültüründeki değerinden bahseden bir konuşma yapan Ömer DÖNGELOĞLU bugün içinizde olmaktan onur duyduğumu ifade etmek isterim diyerek," Bu anlamlı günde kadına bakışı göstermesi adına ifade etmek isterim ki kadının uğursuz ve şeytan olduğunu ifade eden zamanlarımız vardı. Kuran-ı Kerim gelene kadar kadın şeytan gibi görülmekteydi. 1248 yılında Fransa'da binlerce kadın şeytan olduğu gerekçesiyle yakılmıştı. Allah'ın onlara annelik payesi verdiği kadınlarımız maalesef tarih boyunca istismar edilmiş, ezilmiş, dövülmüş ve sömürülmüştür. Kuran-ı Kerim'de Meryem suresi, Nisan suresi ve Lokman sureleri vardır kadınlarımızın önemini anlatan. Peygamberimiz Mekke halkının karşısına çıkarak " Ben kızlar babasıyım " demiş ve kızlarımıza sahip çıkmıştır. İslam'ın kadınlara verdiği değeri ölüp gittiğimiz de mezara konulan her ölü annesinin adıyla toprağa gömülmesinden de ölçebiliriz. Yani telkin duasında bizlerin annenin çocukları olduğumuzu görürüz. Sizler bizim sadece ilk nefeste emdiğimiz annelerimiz değilsiniz, sizler bizim canımız yandığında korkup sığındığımız annelerimiz değilsiniz, siz bizim toprağa verildiğimizde Allah'ın huzuruna çıkarken kimlik kartımızsınız diyerek" tüm anne ve anne adaylarını duygulandırdı.

 

Kadınlara yapılan haksızlıkları yüksek sesle söylemeliyiz

 

Kadınlar günü programında tüm kadınlar adına eşi Hatice UYSAL'a çiçek takdim eden Mevlüt UYSAL aile olmanın önemine de vurgu yaptı. 8 Mart da kadınlara yapılan haksızlıklar hatırlanır ve onları engelleme adına bugünler vesile olur diyerek konuşmasına başlayan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL," Geriye doğru baktığımızda aslında bizim inancımızda, kültürümüzde kadınların hakları ellerinden alınmamış ve gasp edilmemiş olmalı. İslam'ın kadınlara ne kadar değer verdiğini hepimiz biliyoruz. Kadınlarımız ailenin en önemli parçasıdır ve kararlarda etkindir. Kadınlarımız geçmişe nazaran günümüze baktığımızda karar mekanizmasında bu davanın yükünde sanki dışlanmakta. Öyle olunca bu gün vesilesi ile bizim inancımız ve kültürümüz suçlanıyor. Bugün mağdur olan ve hakları gasp edilen kadınlar. Yine bunu düzeltecek bizim geçmişteki kültürümüz ve inancımızdır. Kadınlar günü aracılığı ile kadınlara yapılan haksızlıkları yüksek sesle söylememiz gerekmektedir. Şu konuda rahat olabilirsiniz ki günümüzde böyle uygulamalar yapılıyorsa bununla mücadele eden onların haklarını olması gerektiği şekline getirmeye çalışan bir liderimiz, cumhurbaşkanımız var. Kadınlarımızın haklarının iadesi adına vesile olabilecek bu günün tekrar kutlu olmasını diliyorum" diyerek katılan herkese saygı ve sevgilerini sundu.

 

Türk Sanat Müziğinin en seçkin örneklerini seslendiren Hanımeli Fasıl gurubu kadınlar gününde Başakşehirli kadınlara unutulmaz bir gün yaşattı. Program sonunda kadınlar günü programına katılan tüm ilçe sakinlerine çiçek hediye edildi.


8 Mart 2017 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →