BAKMER’de Bel ve Boyun Ağrıları konuşuldu

 

‘Ev temizliği egzersiz değildir'


Medipol Mega Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Engin Çakar'ın konuşmacı olarak katıldığı programda Çakar, değişen yaşam koşulları ile birlikte bel ve boyun ağrılarında artış yaşandığının altını çizdi. Doç. Dr. Çakar sözlerini şöyle sürdürdü, "Şehir yaşantısında bağ bahçede ki gibi kişinin hareket edebileceği alanlar yok. Apartmanlar yaşıyoruz, çalışanlarımız apartmanının önünden arabaya binip iş yeninin önünde iniyor. Ev hanımlarımız ise gün içerisinde zaten ev işlerinde yeterince hareket ediyorum,  bu yeterli diyebiliyor. Aslında istesek ve buna inanırsak nasıl yatmadan öce dişlerimizi fırçalıyorsak günde yarım saat ile bir saatimizi egzersize ayırmamız mümkün.  Evde yapılan temizlik egzersiz değildir ve bize sağlıklı kalori harcatmaz. Bu nedenle spor bilincini kendimizde oluşturmamız gerekiyor.

 

Kemik erimesinin ciddi bir toplumsal sorun olduğunu belirten Doç. Dr. Engin Çakar, bunun sebebinin kemik erimesi ile birlikte gelen kırıklar olduğunu söyledi, "Vücudumuza aldığımız her ilacın aynı zamanda yan etkileri de var. Finlandiya'da kemik erimesi ilaçlarının kullanımını azaltmak için daha ortaokul çocuklarının teneffüs saatine zıplamalı bir etkinlik koymuşlar.  Yani elli yıl sonrasına yatırım yapmışlar. Çocuklarımız bizden ne görürse onu yapar, biz spor yaparsak çocuklarımızda spor yapar."

 

Çakar, Bel ve Boyun Ağrıları tedavi edilmezse başka hastalıklarında oluşumuna sebep olabileceğini belirterek "Bel ve Boyun Ağrılarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Çocuklarda en çok fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalar otistik hastalardır. Fizik tedavide bizim elle yaptığımız çalışmalar kadar makinelerle yaptığımız tedaviler de vardır. Son dönemde fizik tedavilerde robotlarda kullanılıyor. Yürüme robotlarımız bulunuyor. Hastanın gücüne orantılı olarak ağırlığını ayarlayabiliyor. Ağrı tedavisinde ise uzay tedavisi denilen cihazlar kullanılıyor. Bu aşamada başarı için kişinin de doktorların verdiği programa uygun hareket etmesi gerekiyor" dedi. 


9 Aralık 2015 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →