Bakmer’de ‘Aile eğitim seminerleri’ başladı. İlk Seminer `Çocuk Sahibi olmaya Hazır mıyız?

 

İlçe kadınlarının ihtiyaç duyabileceği eğitimler, seminerler düzenleyen, fiziksel ve sosyal aktivitelere imkân tanıyan Bakmer, yeni sezonda da uzman konukları ilçe kadınları ile buluşturuyor.

 

Bakmer, Başakşehirli kadınlar için yeni döneminde aile eğitim seminerleri başlattı. 8 oturumda gerçekleşecek olan aile eğitim seminerlerinde uzmanlar; anne baba ve çocuk gelişimi, kardeşler arası ilişkiler, okula uyum, teknolojinin çocuk gelişimine etkisi, anne baba tutumları gibi pek çok önemli konuda ailelere ışık tutacak.

 

05 Ekim'de başlayan eğitimler 23 Kasım'da sona erecek.

 

‘Çocuk sahibi olmak için korkularımızı yenmeliyiz'


Her hafta Çarşamba günleri Bakmer'de gerçekleşecek olan eğitimlerin ilk oturumunda ‘Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Mıyız' konusunu ele aldı.

 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nin katkılarıyla gerçekleşen programa Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı G. Benan Ozan konuşmacı olarak katıldı. İnteraktif gerçekleşen oturumda Ozan, katılımcılara çocuk sahibi olma ile ilgili korkularını sorarak başladı. Aldığı cevaplar doğrultusunda konuşmasına devam eden G. Benan Ozan, "Eskiden, evlendik, çocuk yapılacak deniliyordu ve kaygılarımız daha çok çocuk sahibi olduktan sonra başlıyordu. Eğitim düzeyi arttıkça kadınların toplumdaki rolü ve önemi öne çıktıkça insanlar bu sefer evliliğe ve çocuk sahibi olmaya dair kafalarında soru işaretleri oluşmaya başladı.  Bu kaygılar, endişeler sağlıklı bir şey esasında. Bu kaygıları taşımadan çocuk sahibi olunca kendinizi bu rolün ayni anne rolünün içine tam manasıyla sokamıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Çocuk sahibi olmayla ilgili korkularımızı çevre, bilgi eksiği ve duygusal süreçler olarak üç başlık altında inceleyen Ozan, çocuk sahibi olmadan önce konu ile ilgili korku ve kaygılarımızı tespit etmeliyiz sonraki aşamada bunlara çözüm bulmalıyız, dedi.

 

G. Benan Ozan, neden çocuk isteriz? Sorusuna ise, "Türk kültüründe aile tanımın içerisinde mutlaka çocuk vardır. Bizim kültürümüz bu yapının üstüne inşa edilmiştir. Yaradılışımızda neslimizi devam ettirme duygusu vardır. Tüm canlılarda da bu üreme içgüdüsü mevcuttur. Bizim akli irademiz söz konusu olduğu için duygularımız da ön plana çıkar. Anne babanızın size verdiği değerden eminseniz bu değeri gelecek nesile taşıma isteği duyarsınız." Şeklinde açıklamada getirdi.


5 Ekim 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →