"Aile Eğitim Seminerleri" sona erdi

 

Başakşehirli kadınların uğrak adresi Bakmer, yeni sezonda da başlattığı Aile Eğitim Seminerleri'ni tamamladı.

 

05 Ekim'de başlayan ve 8 oturumda gerçekleşen aile eğitim seminerlerinde alanında uzman birçok konuşmacı katılımcılara ışık tuttu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi ile birlikte ortak yürütülen çalışma sonunda tüm katılımcılar katılım belgesi aldı. Aile Eğitim Seminerleri'nin kapanış eğitimine Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Gülgönül ve çok sayıda Başakşehirli kadın katıldı.

 

Anne babaların tutumlarının çocuk üzerindeki etkisinin anlatıldığı eğitimde konuşmacı olan Doç. Dr. Arzu Yükselen anne ve babaların çocuklara davranışları üzerine çok önemli bilgiler paylaştı. Anne babaların çocuklarıyla kuracakları iletişimde temel olan çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlardır diyen Arzu Yükselen," Anne babalar çocuklarına karşı gösterdikleri tutum ve davranışlarla onların davranışları üzerinde doğrudan etki yaratmakla beraber onların kendilerini de modellediklerini gözden kaçırmamalıdırlar.Bu nedenle de anne babaların tutumları son derece önemlidir. Her anne baba için çocuklarının gelişiminin olumlu yönde olması gereklidir. Bu aşamada her anne babanın farklı kişilik özelliklerinden kaynaklanan farklı doğrularını kullanarak farklı tutum ve davranışlar sergilediklerini  görebilmekteyiz" şeklinde konuştu.

 

Günümüzdeki anne baba tutumları

 

Günümüzde anne baba tutumlarının olumlu ve olumsuz olmak üzere iki gruba ayrılmakta olduğunu belirten Doç. Dr. Arzu Yükselen," Baskıcı ve otoriter, aşırı koruyucu, gevşek tutum, tutarsız, ilgisiz ve kayıtsız, mükemmeliyetçi ve reddedici tutumlar olumsuz. Güven verici ve demokratik tutumlar olumlu tutumlardır. Olumlu tutumla büyüyen çocuklar çocuklar kendine güvenen, sınırların çizildiği haklarının verildiği ve gözetildiği, sevgi ve saygı gördüğü  bir ortamda büyüdüğü için kendini her ortamda kolayca ifade edebilen, hakkını savunabilen, benlik saygısı yüksek ve farklı her türlü fikre açık çocuklardır" dedi.

 

Çocuklarla iletişim çok önemlidir

 

Konuşmasına çocuklarla iletişimin öneminden bahsederek devam eden Arzu Yükselen, "Çocukla sözel iletişim kurmak temeldir, çocuğun  kişiliğine saygı gösterilir. Çocuğun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine fırsat verilmelidir. Çocuklarla iletişim kurarken göz teması kurmaya dikkat edilmelidir" dedi.

 

Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Gülgönül'ün desteklerinden dolayı Medipol Mega Üniversite Hastanesine ve katılımcılara teşekkür konuşmasının ardından çiçek ve plaket takdimiyle seminer sona erdi.


23 Kasım 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →