Aile Eğitim Seminerleri `Okul Çağı Çocuğu Özellikleri ve Okula Uyum`

 

BAKMER Aile Eğitim Seminerleri kapsamında düzenlenen eğitimler devam ediyor. Beşincisi düzenlenen seminerde Okul çağı çocuğunun özellikleri ve okulla uyumu konuşuldu.

 

Medipol Mega Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Ezgi Yıldırım çocukların okul öncesine hazırlık aşamaları hakkında önemli bilgiler verdi. 6-12 yaşın genel özellikleri, okul sendromu, beyin gelişimi ve işleyişi, ders çalışma problemleri, hiperaktivite, çocukla iletişim gibi birçok merak edilen konuya ışık tuttu.

 

Öğrenme adım adım gerçekleşir


İlkokula başlama,  çocuğunuzun hayat merdivenindeki en önemli basamaklardan biridir diyen Uzman Ezgi Yıldırım," Çocuklar bu dönemde motor becerilerinde ustalık kazanır, arkadaş ilişkileri gelişir, somut düşünme yeteneği kazanır ve benlik duygusu gelişir. Bu gelişmeler çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir. Eğer çocuk okulda bir uyumsuzluk yaşıyorsa bunun nedenlerine bakılmalıdır. Buda okuldaki kurallar, bilişsel süreçler, çocuğun mizacı ve özel durumlar olarak sıralanabilir. Çocuklarda öğrenme ihtiyaç, motivasyon, içselleştirme ve farklılıklara göre adım adım gerçekleşir. "

 

Sorun sadece dikkat eksikliği olmayabilir


Çocuklarda dikkat eksikliğine de dikkat çeken Yıldırım, " Bu eksiklik yaşam boyu devam etmektedir. Genellikle bu tip çocuklar sürekli yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar ve dikkat sürdürmede zorlanırlar. En belirgin özellikleri olarak da sürekli ertelemeleridir. Sorumluluklarını biriktirirler" diyerek sorunun yalnızca dikkat eksikliği değil işitsel, görsel ve işleme hızı yavaşlığından da kaynaklanabileceğinin altını çizdi.

 

Seminerin sonunda genel tavsiyelerde bulunan Uzman Ezgi Yıldırım, durumlar içinden çıkılamaz bir hal aldığında mutlaka bir uzmana başvurulmasını tavsiye etti.


2 Kasım 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →