Aile Eğitim Seminerleri `Okul Başarısında Anne Babanın Rolü`

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi BAKMER'de, ‘Okul Başarısında Anne Babanın Rolü' konuşuldu.

 

Aile Eğitim Seminerleri kapsamında gerçekleştirilen programda, konuşmacı olarak Çocuk Gelişim Uzmanı Neslihan Güneş yer aldı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nin katkılarıyla hazırlanan söyleşiyi Başakşehirli kadınlar ilgi ile dinledi.

 

Okul başarısını etkileyen pek çok etkenin bulunduğuna dikkat çeken Uzman Neslihan Güneş, "Çocuğun okul başarısını etkileyen nedenlerden birisi okul ortamıdır. Okul ortamı dediğimizde ilk aklımıza gelen fiziki durumdur. Fiziki koşulları çocukların temel ihtiyaçları olduğu için çok önemlidir.  Isıtması, aydınlatması, sınıfın kapasitesini aşması gibi durumlar önemlidir. Okulun fiziki durumlarına bağlı olarak çocuk okula gitmek istemeyebiliyor. Çocukların başarısını etkileyen bir diğer konu eğitim programıdır. Öğretmenler okullarda ki müfredatı öğrenciye aktarmak için bir program yaparlar. Bu program, çocuklarımızın öğrenme hızından daha hızlı ilerliyor olabilir. Bu durum çocuğun okul motivasyonu ve okula gitmek isteyip istememesini etkiler. Örneğin ödev fazla veriliyorsa çocuk bunları yetiştiremiyorsa bu durum yine okul başarısını etkiler. Bir diğer konu ise değerlendirme sitemidir. Değerlendirme sistemini uygulama da öğretmene çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Öğretmenin özellikleri ve öğrenciye olan tavrı da başarı da etken olabilmektedir. Öğretmen öğrettiği konuya ne kadar hakim? Geride kalan öğrenciyle ilgileniyor mu? Bu konular özellikle ilköğretimin ilk senelerinde çok daha fazla önem taşımaktadır. Eğer imkânınız varsa çocuğunuzun öğretmeni ile tanışın" dedi.

 

‘Sorumluluk vermek çocuğun kendine güvenini artırır'


Öğrenci başarısında en önemli etkenlerden birisinin aile ortamı olduğunu vurgulayan Güneş sözlerini şöyle sürdürdü, "Çocuklar aile de yaşadıklarını ailede bırakıp okula gidemiyorlar yine aynı şekilde okulda yaşadıklarını okulda bırakıp eve gelemiyorlar. Bu nedenle aile ortamı okul başarısında çok önemlidir. Aile içerisinde çocuk sevildiğini, sayıldığını ve güvenildiğini hissederse bir şeyler yapabileceğine inanarak okula gider. Anne ya da baba çok otoriterse doğru ödüllendirme yöntemini kullanamıyorsa, başarıyı değil karne notunu ödüllendiriyorsa yanlış bir yönde gidiyordur. Baskıcı anne babaların çocukları ev dışında özellikle de okul ortamında da kendini rahat ifade edemez. Anne baba, çocuklarının kendisine güvenmesini sağlamak için mutlaka sorumluluk vermelidir. Anne baba çok koruyucu olmamalıdır."

 

Anne babanın çocuğuna model olması gerektiğini belirten Güneş, model olmanın oturup çocukla ders çalışmak olmadığını da ifade etti, "Çocuğunuz sizi kitap okurken görür ise kitaplara bakış açısı olumlu olacaktır. Örneğin bir harita üzerinde birlikte inceleme yapmanız ona doğru model olmuş olursunuz. Anne babaların okul ve eğitim sistemi ile ilgili düşünceleri de okul başarısı için önemlidir. Siz anne baba olarak matematik dersini sevmiyor olabilirsiniz ya da zorlanıyor olabilirsiniz bunu çocuklara söylememeli ve hissettirmemelisiniz."

 

‘Çocukların oyun oynamasına izin verin'


"Anne babaların çocuktan başarı beklentisi de çok önemlidir. Bazı anne babaların başarı beklentisi çok yüksek olduğu için bu durum çocukta sıkıntılara neden olabiliyor. Okula yeni başlayan çocuklar hala oyun çocuğudur. Çocuklarınızın oyun ihtiyacını karşılamasına izin vermezseniz, okuldan gelir gelmez ders başına oturtmaya çalışırsanız çocuğunuz mutsuz ve başarısız olur. Anne babanın ayrılığı, anne babanın hastalığı ya da ölümü gibi etkenler çocuğu strese sürükler bu durumda başarı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Okulda bir sıkıntı yoksa eğitim sisteminde bir sıkıntı yok, anne baba da olumsuz bir davranış yok ve hala çocuk başarısız ise çocuğun durumuna bakmak gerekir. Çocuğun fiziksel özelliklerinde bir sıkıntı olabilir, bu nedenle ders çalışamıyor olabilir. Mümkünse okula başlamadan çocuklarımızın fiziksel sıkıntısı olup olmadığını (görme, işitme bozuklukları) kontrol ettirmekte fayda vardır."


9 Kasım 2016 Çarşamba
Duyuru arşivi için tıklayınız →