8 Mart Kadınlar günü BAKMER’de kutlandı

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)'de 8 Mart Dünya Kadınlar günü için özel bir program düzenlendi.

 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın eşi Hatice Uysal ile birlikte katıldığı programda ‘Sosyal yaşamda kadın olmak' başlıklı söyleşi ve fasıl dinletisi gerçekleştirildi.

 

BAKMER'de gerçekleşen programa Başkan Uysal'ın yanı sıra Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hatice Gülgönül, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kız kardeşi Hayrünisa Davutoğlu ve ilçe kadınları katıldı.

 

Moderatörlüğünü Yazar Meryem Gayberi'nin yaptığı söyleşi programına;  Kadın ve Demokrasi derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Üyesi Elif Esen, Yrd. Doç. Dr. Sema Akboğa konuşmacı olarak katıldı.

 

‘Toplumu dengede tutan kadınlardır'


Yazar Meryem Gayberi yaptığı açılış konuşmasında, "15 senedir Başakşehir'de ikamet ediyorum. Benim için Başakşehir huzurun adıdır, başka yere gittiğim zaman koşa koşa yine buraya geliyorum. Allah ayetinde mümin kadınlar erkekler diye seslenir. Biz kadınlar toplumun ana damarıyız, çünkü anneyiz, çünkü eşiz. Toplumu dengede tutan asıl kadınlardır. Ama toplum kadınlardan çok fazla rol beklentisi var, hem anne olun, hem eş olun, hem çalışan olun deniyor. Kadın bazen kendisini tükenmiş hissediyor yıpranmış hissediyor. " dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Sema Akboğa ise ‘Demokrasi çerçevesinde kadın ve şiddet' üst başlığında şunları kaydetti, ‘Girişimcilik ve iş hayatında kadın başlıklı konuşmasında, "Türkiye'de kadınlar ne kadar siyasete katılabiliyor, buna değineceğim. Siyasal katılım dediğimiz şey demokratik bir sistemde bireylerin, toplumsal ve ekonomik kararları etkileme eylemidir. Biz bu kararları oy kullanarak etkileyebiliriz, Milletvekili olarak, Belediye başkanı olarak, sivil toplum kuruluşuna üye olarak etkileyebiliriz."

 

Kadınların neden Siyasette olması gerektiğini de açıklayan Elif Esen Sözlerini şöyle sürdürdü, "Dünyadaki tüm meclislerde kadınların temsil oranı sadece %20'dir. Kadınlar daha demokratik bir ortamın oluşması için siyasette olmalıdır. Kadınlar parlamentoda yeteri kadar temsil edilemiyor ise demokraside bundan zarar görür. Erkekler ve kadınların hakları için mecliste konuşabilirler ama kadınlar bunu kendileri için daha iyi yapabilirler. Araştırmalar gösteriyor ki kadınların yönetici olduğu yerlerde daha az yolsuzluk yapılmaktadır. Kadınların olduğu yerlerde daha çok uzlaşma var daha az savaş var. Kadınların olduğu yerlerde sağlık, eğitim ve altyapı ve yatırımlarla ilgili daha çok çalışılıyor. Kadının eğitiminin yüksek olduğu yerlerde kadının işgücüne katılımı ve siyasete katılımı daha yüksektir."

 

‘Dinimiz kadın ve erkeği bütünleyen bir bakış açısına sahiptir'


Elif Esen ‘Girişimcilik ve iş hayatında kadın' üst başlığında şunları anlattı, "Kadınlar günü mazisinde acılı anıları saklayan da bir gündür. Dinimiz toplumun içinde kadın ve erkeği birbirini bütünleyen bir bakış açısına sahiptir. Biz Kadem olarak üç yıl önce kurulduk. Kadınlarımızın güçlendirilmesi amacı ile bilinen feminist derneklerinin dışında aile dengesini koruyarak kadının toplumda hak ettiği yeri kazanması için kurulmuş bir derneğiz. Girişimcilik ve kadın istihdamına yönelik çalışmalarımız var. Kadınlar  medeniyetlerin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınları görmezden gelmenin imkanı yoktur. Ülkemizde kadın erkek eşitliği konusundaki yasalarla ilgili bir eksiğimiz yoktur. İş uygulamaya geldiğinde maalesef birtakım sosyal ve toplumsal vazifeleri nedeni ile kadınlar erkeğe göre geride kalıyor. Ev hayatındaki sorumlulukları kadının iş hayatına girmesini zorlaştırabiliyor. Biz Kadem olarak güçlü kadınların oluşabilmesi için öncelikle kız çocuklarının eğitimine önem veriyoruz.  Kadının hayatın her alanına dahil edilmeden yapılan her girişimin çok sağlam olmayacağını düşünüyoruz.   Hükümetimiz kadınların iş hayatına katılabilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Çalışan kadınlar maaşlarının büyük bir kısmını kreşlere vermektedir. Artık belediyelerde de çalışan kadınlar için kreşler açılmaya başlamıştır."

 

‘AK Parti'nin başarısında kadınların payı büyüktür'


Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, eşi Hatice Uysal,  konuşmacılara ve Hayrünisa Davutoğlu'na teşekkür ederek çiçek takdim etti. Başkan Uysal, "Bu salonda yapılan toplantı inşallah tüm kadınlarımızın daha iyi şartlarda yaşamasına vesile olur. Kadınlarımız mağdurdur. Bize bu mağduriyetin hep inancımızdan kaynaklı olduğu söylendi. Halbuki bizim İnancımız kadınları mağduriyetten kurtaran bir inançtır. Müslüman toplumlarda kadınlarımız maalesef çok zor şartlarda yaşamaktadır. Biz bu mağduriyetini inancımızdan değil bizden kaynaklı olduğunu bilmeliyiz Bu mağduriyetlerinin giderilmesi adına neler yapabiliriz, bunları konuşmalıyız. AK Parti iktidarında  kadın hakları konusunda çok büyük bir gelişim yaşandı.  Ben inanıyorum ki AK Parti iktidarının bu kadar uzun soluklu olmasında ve verimli çalışmasında kadınların payı çok büyüktür. Kadın hakları konusunda hepimize görevler düşüyor.  Düşünür, ‘kuşlar iki kanadını da aynı oranda çırpmazsa uçamaz'. Kadınları ve erkekleri kuşun birer kanadı olarak düşünürsek, her iki kanatta eşit muamele görmelidir. İşte biz o zaman hedefe ulaşabiliriz."

 

Program sonunda Hanımeli Fasıl gurubu ilçe kadınlarına Türk Sanat Müziğinin en seçkin örneklerini seslendirdi. Kadınlar günü programına katılan tüm ilçe sakinlerine çiçek hediye edildi.


8 Mart 2016 Salı
Duyuru arşivi için tıklayınız →